Rating9


Onze trainingen zijn gecertificeerd en worden zeer goed gewaardeerd!

Trainingsvorm

U volgt de training interactief samen met anderen fysiek op de aangegeven locatie.

U volgt de training interactief samen met anderen achter uw computer.


Docenten


De IT Management Group werkt alleen met de beste docenten. Onze trainers hebben ruime ervaring, zijn gecertificeerd en hebben kennis van de theorie en de praktijk.

Studiebelasting


Studiebelasting is individueel afhankelijk; er moet rekening worden gehouden met 2 tot 4 uur zelfstudie per trainingsdag

Trainingslocaties


ITMG Den Haag
Overzicht locaties

Referenties algemeen


Theo Brammeier ING
8/10 -Rating8
Ik heb de Masterclass Agile Kwaliteitsmanagement met een 8 gewaardeerd. Zeer verlichtend!

M. Daalmeijer Gemeente Amsterdam
9/10 -Rating9
De training is een goede begeleiding van de lesstof. De trainer heeft veel ervaring en geeft hierdoor goede praktijkvoorbeelden.


Overzicht referenties

Klanten

Schiphol
NS
Fuji
Ikea
Gemeente Amsterdam
Thales
ING
Belastingdienst
SVB
Universiteit of Twente
TU Delft
Gemeente Nissewaard
Oxfam Novib
Ministerie van Defensie
Gemeente Leiden
Gemeente Utrecht
Rabobank
Provincie Zuid-Holland
AMC
Erasmus MC
ABN-AMRO
Rijkswaterstaat
Reclassering
DSV
Overzicht klanten

Keurmerken en registraties

Op onze trainingen en cursussen is de CRKBO registratie en het NRTO keurmerk van toepassing.


Advies en detachering

Bent u op zoek naar een goed advies met betrekking tot het inrichten of optimaliseren van uw IT organisatie? Neem dan contact op met de IT Management Group of kijk op onze advies en detacheringspagina's.

Opleidingsadvies
Home » Training » IT Management » Functioneel Beheer en AI

Functioneel Beheer en AI

  • Prijs: €2625,-
  • Duur: 3 dagen

De Opleiding Functioneel Beheer en AI is dé opleiding voor functioneel beheerders die hun rol willen versterken in een tijdperk van digitale transformatie en kunstmatige intelligentie.


Locaties en data Functioneel Beheer en AI

Hieronder staan de nu ingeplande trainingsmogelijkheden op basis van open inschrijving. De training kan online of klassikaal worden gevolgd. Ook is in-company training of maatwerk mogelijk.

De opleidingsdagen zijn standaard van 10:00 tot 16:00 uur. De opleidingsavonden zijn standaard van 18:30 tot 21:30 uur. Afhankelijk van uw training kan van deze tijden worden afgeweken. De tijden worden voorafgaand aan de training aan u gecommuniceerd. De vroegste starttijd is 09:00 en de uiterste eindtijd is 17:00. Staat uw voorkeurslocatie er niet bij of zijn er geen data gepland voor deze training? Neem dan contact op en informeer naar de mogelijkheden.

Dagtrainingen (10:00 -16:00)
- 19-10-2026, 20-10-2026 en 21-10-2026 (Klassikaal - Den Haag)
- 08-02-2027, 09-02-2027 en 10-02-2027 (Klassikaal - Den Haag)
- 23-06-2027, 24-06-2027 en 25-06-2027 (Klassikaal - Utrecht)
- 28-09-2027, 29-09-2027 en 30-09-2027 (Klassikaal - Utrecht)



Omschrijving Functioneel Beheer en AI

Wilt u als functioneel beheerder beter inspelen op technologische ontwikkelingen zoals AI, en tegelijkertijd de continuïteit van systemen en processen waarborgen? Dan is de Opleiding Functioneel Beheer en AI precies wat u zoekt. In deze praktijkgerichte opleiding leert u hoe u werkprocessen soepel laat verlopen, gebruikers ondersteunt en systemen optimaal beheert.

In deze opleiding leer je AI organiseren, beheren en verantwoorden binnen de informatievoorziening. Je leert geen AI-tools bouwen of gebruiken – daar gaat deze training bewust niet over. De focus ligt op processen, governance, risico’s en de rol van functioneel beheer bij AI-toepassingen.

U ontwikkelt vaardigheden om effectief om te gaan met de veranderende behoeften van uw organisatie. Bovendien krijgt u praktische tools aangereikt om AI-oplossingen verantwoord en doelgericht toe te passen. Dankzij deze opleiding bent u in staat uw rol met meer vertrouwen en impact te vervullen.

De opleiding is gebaseerd op het boek “Functioneel Beheer en AI” van Daniël E. Brouwer, Dick Tjepkema en hun team van vakgenoten. Dit boek dient tevens als naslagwerk en biedt een solide basis vanuit zowel de praktijk van functioneel beheer als de nieuwste AI-inzichten.

Met de komst van de EU AI Act zijn organisaties verplicht hun medewerkers AI-geletterd te maken. Deze opleiding speelt hier direct op in. U leert AI-toepassingen herkennen, beoordelen en verantwoord gebruiken binnen uw organisatie.

Er is aandacht voor techniek, maar ook voor ethiek, risico’s, privacy en transparantie. Daarmee voldoet u niet alleen aan wettelijke verplichtingen, maar versterkt u ook actief uw rol als functioneel beheerder in een toekomst waarin AI een steeds grotere rol speelt.


Inhoud Functioneel Beheer en AI

In de opleiding Functioneel Beheer en AI leert u hoe u als functioneel beheerder optimaal kunt functioneren in een steeds meer door technologie gedreven omgeving. U ontdekt hoe AI uw werk kan ondersteunen, maar ook welke verantwoordelijkheden daarbij komen kijken.

De opleiding is volledig praktijkgericht: u werkt aan realistische casussen, krijgt handvatten die u direct kunt toepassen én ontwikkelt de kennis die nodig is om AI verantwoord te benutten binnen uw organisatie. Daarbij is er ruime aandacht voor samenwerking, ethiek, communicatie en borging van kwaliteit.

Programma

De opleiding Functioneel Beheer en AI bestaat uit negen modules, verdeeld over drie intensieve lesdagen:

Module 1 – AI en functioneel beheer
Wat is AI precies? Hoe werkt het? En wat betekent dit voor uw rol als functioneel beheerder? In deze module krijgt u inzicht in de basisprincipes van AI, het CIPO-model en uw positie binnen de informatievoorziening.

Module 2 – Signaleren
U leert AI-toepassingen herkennen binnen systemen en processen. Ook ontwikkelt u vaardigheden om signalen van AI-gebruik zichtbaar en bespreekbaar te maken binnen de organisatie.

Module 3 – Begeleiden
U oefent met het begeleiden van AI-pilots. Hoe creëert u draagvlak? Hoe managet u verwachtingen? Aan de hand van praktijkcasussen werkt u aan uw begeleidende rol.

Module 4 – Afstemmen
In deze module leert u belangen en afhankelijkheden rondom AI-toepassingen coördineren. U krijgt concrete tools om samenhang en consistentie te waarborgen.

Module 5 – Ondersteunen
Hoe zorgt u dat eindgebruikers AI effectief én veilig inzetten? U oefent met heldere uitleg, instructie en communicatie richting niet-technische doelgroepen.

Module 6 – Borgen
U verdiept zich in methodes om AI duurzaam in te bedden binnen processen. Onderwerpen zijn onder andere kwaliteitsbewaking, compliance en betrouwbaarheid.

Module 7 – Beheren
In deze module ontwikkelt u vaardigheden om AI-toepassingen professioneel te beheren: versiebeheer, autorisaties, onderhoud en stuurinformatie staan centraal.

Module 8 – Verantwoord gebruik van AI
U leert omgaan met ethische dilemma’s, risico’s en toezicht. De module bevat praktijkgerichte oefeningen rondom morele afwegingen en gespreksvoering.

Module 9 – De toekomst van functioneel beheer en AI
U reflecteert op trends, ontwikkelingen en toekomstscenario’s. Wat betekenen deze voor uw functie? En hoe kunt u uw rol toekomstbestendig positioneren binnen uw organisatie?


Uw profiel

Deze opleiding is ontwikkeld voor functioneel beheerders die zich willen verdiepen in de impact van AI op hun vakgebied. Of u nu starter bent of ervaren professional — u leert hoe u AI kunt herkennen, beoordelen en toepassen, zonder dat daarvoor technische voorkennis vereist is.

De opleiding is ook zeer geschikt voor aanverwante rollen, zoals: Informatiemanagers, IT-adviseurs, Projectleiders, Procesmanagers en adviseurs, Leidinggevenden binnen informatievoorziening of functioneel beheer.

Met deze opleiding bereidt u zich niet alleen inhoudelijk voor op AI in de praktijk, maar versterkt u ook uw positie als spil tussen IT en de organisatie.


Examen Functioneel Beheer en AI

Na afronding van de opleiding ontvangt u een certificaat van deelname. Na het volgen van de training heeft u de mogelijkheid het examen. De kosten voor het examen bedragen €250,- exclusief BTW.


Praktische informatie

De opleiding Functioneel Beheer en AI duurt 3 dagen en kost €2625,- (exclusief BTW). Deze prijs is inclusief lesmateriaal, koffie, thee en lunch.


Referenties

Rene Schouten Zorginstituut Nederland
10/10 -Rating10
Het heeft mij als Functioneel Beheerder veel bagage gegeven voor de toekomst.


8/10 -Rating8
Fijne docent, veel kennis, duidelijk en fijn werktempo!

Orselina Bakker GGD Zaanstreek Waterland
9/10 -Rating9
De training is erg leerzaam en praktisch zeer bruikbaar voor uitvoering vak. Ik vond de 4 weken intensief, veel informatie en daardoor tempo wat hoog om alles te laten 'landen'. Wel fijn dat we in kleine groep zoveel individuele aandacht kregen. Heel kundige trainer met veel ervaring.



Eerstvolgende startdata Functioneel Beheer en AI:

Training Functioneel Beheer en AI
ITMG Locatie
(Klassikaal - Den Haag)
_____ _____ _____
Training Functioneel Beheer en AI
ITMG Locatie
(Klassikaal - Den Haag)
_____ _____ _____